Idealne ferie? Tylko w Uniejowie!

Kto choć raz był w Uniejowie ten wie, że próżno szukać atrakcyjniejszego kierunku nie tylko na kilkudniowy urlop, ale też krótki, nawet jednodniowy wypad. Podczas pobytu w Uniejowie koniecznym punktem do odwiedzenia jest kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów, który przyciąga turystów z całej Polski. 

Ale… co jeszcze można robić podczas ferii zimowych, które dla pierwszych województw rozpoczynają się już 15 stycznia? Spieszymy z odpowiedzią! Kiedy zaplanować zimowy wypoczynek?

​W tym roku ferie zimowe poszczególne województwa będą miały w czterech terminach. Pierwsi uczniowie rozpoczną przerwę od nauki już 15 stycznia. Będą to mieszkańcy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Ich ferie zakończa się 28 stycznia. Od 22 stycznia do 4 lutego ferie będą miały natomiast województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Dalej: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie ferie zaplanowane mają od 29 stycznia do 11 lutego 2024 r. Ostatni termin tegorocznych ferii to 12 – 25 lutego 2024 r. To wtedy przerwę w nauce szkolnej będą mieć uczniowie kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.


Uniejów zaprasza na ferie zimowe. Kusi gorącymi basenami, lodowiskiem i ścieżkami spacerowymi. Co jeszcze można zobaczyć w Uniejowie?

Atutem Uniejowa jest jego lokalizacja w centrum kraju oraz łatwość i szybkość dojazdu z takich miast jak Łódź, Poznań, Warszawa czy Toruń. Uzdrowisko termalne odwiedzają goście z całej Polski, ale najczęściej można w Uniejowie spotkać tablice rejestracyjne z wielkopolski, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego czy śląskiego.

Termy Uniejów. Obowiązkowy punkt odwiedzin w Uzdrowisku

Baseny wypełnione wodą termalną zostały tak zaprojektowane, że zarówno (naj)młodsi, jak i starsi, znajdą tutaj coś dla siebie. Przez cały rok można korzystać z atrakcji dostępnych wewnątrz kompleksu, jak i na świeżym powietrzu, m.in. podgrzewanych basenów solankowych, basenów rekreacyjnych z masażami, wyspy z jacuzzi czy „rwącej rzeki”. Dodatkową atrakcją miejsca jest to, że z nowoczesnych basenów roztacza się imponujący widok na rzekę Wartę i bulwary nadwarciańskie.


Wewnątrz Term znajduje się basen rekreacyjny ze statkiem pirackim, basen solankowo-uzdrowiskowy oraz tężnia. Kąpiele w solance wydobywanej z głębokości ponad 2 km odprężają, nawilżają i rozgrzewają skórę całego ciała, a także łagodzą zmęczenie i stres. Relaksowi sprzyjać będzie również wizyta w wyjątkowej Strefie Saun i SPA. Odwiedziny Strefy Wellness & SPA warto przypieczętować seansem w komorze śnieżnej, gdzie temperatura wynosi od -5 do -13 stopni Celsjusza. Szok temperaturowy stymuluje w organizmie wiele korzystnych reakcji, m.in. zwiększa przepływ krwi, zmniejsza napięcia mięśni, zwiększa odporność oraz przyspiesza przemianę materii.Lodowisko w Uniejowie

W ferie do Uniejowa można przyjechać również na lodowisko, które funkcjonuje tuż przy kompleksie termalno-basenowym. Kilkaset metrów kwadratowych lodu czeka na miłośników jazdy na łyżwach. Lodowisko w Uniejowie czynne jest:

Poniedziałek–czwartek: 13.00-20.00

Piątek: 13.00-21.00

Sobota-niedziela: 10.00-21.00Uniejów. Miejsce idealne na spaceryWszyscy, którzy odwiedzą Uzdrowisko Uniejów mogą odbyć kilkukilometrowy spacer alejkami odrestaurowanego zabytkowego parku oraz nowych bulwarów nadwarciańskich. Znajdują się one po obu stronach rzeki Warty, a najdłuższy odcinek wiedzie od mostu aż do Strugi Spycimierskiej. Wiosną i latem ta trasa to idealne miejsce dla miłośników jazdy na rolkach, a przez cały rok dla spacerowiczów i uprawiających nordic-walking.Co warto zobaczyć w Uniejowie? Atrakcje

Przyjeżdżając do Uniejowa warto nie tylko odwiedzić Termy Uniejów, ale zobaczyć również miasteczko położone nad rzeką Wartą, z ciekawą historią i kilkoma ważnymi zabytkami. Punktem obowiązkowym będzie Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z pierwszej połowy XIV wieku, który stanowi jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w okolicy. Został on ufundowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik. Zamek w Uniejowie, jako jeden z nielicznych w Europie, jest ogrzewany wodą geotermalną. Zamek znajduje się w klimatycznym zabytkowym parku, który od 2019 roku przechodził metamorfozę. Dzięki inwestycji w parku pojawiły się nowe utwardzone alejki, ławki oraz fontanny.Rynek w Uniejowie – choć niewielki  – jest niezwykle klimatyczny. Już z drogi prowadzącej przez most na Warcie widać wieżę kościelną, która wznosi się tuż przy nim, a jej 25 metrowa dzwonnica robi naprawdę duże wrażenie. Warto również wstąpić do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. To tutaj w kolegiacie znajduje się sarkofag błogosławionego Bogumiła, który jest patronem miasta. W kościele znajdują się również relikwie bł. Bogumiła oraz św. Jana Pawła II.Zagroda Młynarska  to zespół muzealno-noclegowy z pięcioma  zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Są to: dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, dwór z miejscowości Nagórki, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto, na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier. W dworze urządzono pokoje dla turystów oraz karczmę, w której można zjeść tradycyjne polskie potrawy. Wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować - a pod okiem kustosza także uczestniczyć  - w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba.W Uniejowie dobrze zjesz i odpoczniesz w komfortowych warunkach

Mimo że Uniejów to niewielka miejscowość uzdrowiskowa, niemal każdy miłośnik dobrego jedzenia znajdzie tutaj coś dla siebie. W miasteczku funkcjonuje około trzydziestu lokali gastronomicznych w tym restauracje, bary, pizzerie oraz pierogarnia, które oferują szeroki wachlarz dań.Również jeśli chodzi o pobyt kilkudniowy i nocleg w Uniejowie każdy znajdzie coś dla siebie. W najbliższej okolicy Term funkcjonuje kilka hoteli, w tym obiekty czterogwiazdkowe, a także apartamenty czy prywatne kwatery. Na szczególną uwagę zasługuje Aparthotel Termy Uniejów – największy i najnowocześniejszy hotel w Uniejowie, w którym każdy z Gości może rozkoszować się termalnymi kąpielami we własnej łazience oraz hotelową strefą SPA.