Pomysł na ferie? Uniejów zaprasza!

Pomysł na ferie? Uniejów zaprasza!

Kto choć raz był w Uniejowie ten wie, że próżno szukać atrakcyjniejszego kierunku nie tylko na kilkudniowy urlop, ale też krótki, nawet jednodniowy wypad. Szczególnie łatwo dojechać tutaj – oczywiście oprócz województwa łódzkiego –  z Wielkopolski, Mazowsza, Kujaw i Pomorza, a także Śląska czy okolic. Podczas pobytu w Uniejowie koniecznym punktem do odwiedzenia jest kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów, który przyciąga turystów z całej Polski. 

Ale… co jeszcze można robić podczas ferii zimowych, które dla pierwszych województw rozpoczynają się już 20 stycznia? W tym artykule znajdziecie wszystkie odpowiedzi!  

Kiedy zaplanować zimowy wypoczynek?

​W tym roku ferie zimowe poszczególne województwa będą miały w czterech terminach. Pierwsi uczniowie rozpoczną przerwę od nauki już 20 stycznia. Będą to mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Ich ferie zakończą się 2 lutego. Od 27 stycznia do 9 lutego ferie będą miały natomiast województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W następnej kolejności: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie ferie zaplanowane mają od 3 do 16 lutego 2025 r. Ostatni termin tegorocznych ferii to 17 lutego-2 marca 2025 r. To wtedy przerwę w nauce szkolnej będą mieć uczniowie lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.


Uniejów zaprasza na ferie zimowe. Kusi gorącymi basenami, lodowiskiem, strefą naukowo-rozrywkową dla dzieci i ścieżkami spacerowymi. Co jeszcze można zobaczyć w Uniejowie?

Atutem Uniejowa jest jego lokalizacja w centrum kraju oraz łatwość i szybkość dojazdu z takich miast jak Łódź, Poznań, Warszawa, Katowice czy Toruń. Uzdrowisko termalne odwiedzają goście z całej Polski, ale najczęściej można w Uniejowie spotkać tablice rejestracyjne z wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego czy śląskiego.

Termy Uniejów. Obowiązkowy punkt odwiedzin w Uzdrowisku

Baseny wypełnione wodą termalną zostały tak zaprojektowane, że zarówno (naj)młodsi, jak i starsi, znajdą tutaj coś dla siebie. Przez cały rok można korzystać z atrakcji dostępnych wewnątrz kompleksu, jak i na świeżym powietrzu, m.in. podgrzewanych basenów solankowych, basenów rekreacyjnych z masażami, wyspy z jacuzzi czy „rwącej rzeki”. Dodatkową atrakcją miejsca jest to, że z nowoczesnych basenów roztacza się imponujący widok na rzekę Wartę i bulwary nadwarciańskie.

Wewnątrz Term znajduje się basen rekreacyjny ze statkiem pirackim, basen solankowo-uzdrowiskowy oraz tężnia. Kąpiele w solance wydobywanej z głębokości ponad 2 km odprężają, nawilżają i rozgrzewają skórę całego ciała, a także łagodzą zmęczenie i stres. Relaksowi sprzyjać będzie również wizyta w wyjątkowej Strefie Saun i SPA. Odwiedziny Strefy Wellness & SPA warto przypieczętować seansem w komorze śnieżnej, gdzie temperatura wynosi od -5 do -13 stopni Celsjusza. Szok temperaturowy stymuluje w organizmie wiele korzystnych reakcji, m.in. zwiększa przepływ krwi, zmniejsza napięcia mięśni, zwiększa odporność oraz przyspiesza przemianę materii.



SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności

Centra Nauki „SOWA”, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

W tych niezwykłych i kolorowych przestrzeniach zarówno dzieci jak i dorośli mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania logiczne czy konstruktorskie. Uniejowska SOWA to 18 wyjątkowych eksponatów oraz strefa swobodnego eksperymentowania czyli Majsternia. Jeżeli chcecie stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki łokciem albo zbudować most, wieżę czy obiekt latający, koniecznie odwiedźcie Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Uniejowie!




Perła UNESCO  – Centrum „Spycimierskie Boże Ciało

Słyszeliście kiedyś o 200-letniej, jedynej w swoim rodzaju tradycji układania kwiatowych dywanów na uroczystość Bożego Ciała?

Witajcie w Spycimierzu – oddalonej od Uniejowa o niespełna 3 km miejscowości, gdzie narodził się ten przepiękny, wpisany na światową listę UNESCO zwyczaj. Każdego roku podczas uroczystości Bożego Ciała przyjeżdżają do Spycimierza tysiące turystów, by na własne oczy zobaczyć kwiatowe dzieła sztuki.

Przez cały rok w Spycimierzu funkcjonuje ośrodek kulturalno-edukacyjny, który zaprasza na trzy wystawy stałe: salę poświęconą tradycjom kwiatowym i procesji Bożego Ciała, salę dziedzictwa niematerialnego poświęconą polskim tradycjom oraz salę archeologiczną. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji, eksponatów i ciekawostek, związanych (nie tylko) z tą niezwykłą tradycją. W Centrum dowiecie się, czym jest m.in.: szopkarstwo krakowskie, bartnictwo, sokolnictwo, flisactwo, taniec polonez, a także plecionkarstwo, koronczarstwo, snutkarstwo czy zabawkarstwo. Zapraszamy tutaj całe rodziny!



Lodowisko w Uniejowie

W ferie do Uniejowa można przyjechać również na lodowisko, które funkcjonuje tuż przy kompleksie termalno-basenowym. Kilkaset metrów kwadratowych lodu czeka na miłośników jazdy na łyżwach. Lodowisko w Uniejowie czynne jest:

Poniedziałek –  czwartek: 15.00-20.00

Piątek: 15.00-21.00

Sobota – niedziela: 10.00-21.00



Uniejów. Miejsce idealne na spacery

Wszyscy, którzy odwiedzą Uzdrowisko Uniejów mogą odbyć kilkukilometrowy spacer alejkami odrestaurowanego zabytkowego parku oraz nowych bulwarów nadwarciańskich. Znajdują się one po obu stronach rzeki Warty, a najdłuższy odcinek wiedzie od mostu aż do Strugi Spycimierskiej. Wiosną i latem ta trasa to idealne miejsce dla miłośników jazdy na rolkach, a przez cały rok dla spacerowiczów i uprawiających nordic-walking. Innym bardzo klimatycznym miejscem na zimowe spacery jest uroczysko "Zieleń". Ścieżka zaczyna się tuż obok Aparthotelu Termy Uniejów. Ma długość niespełna 3 km, a spokojny spacer zajmuje ok. 1,5 godziny. Uroczysko "Zieleń" położone jest w pradolinie rzeki Warty w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 ,,Dolina Środkowej Warty". Znajdziemy tam platformę widokową na starym korycie rzeki, klimatyczne mostki, makiety zwierząt i urocze kładki.





Co warto zobaczyć w Uniejowie? Atrakcje

Przyjeżdżając do Uniejowa warto nie tylko odwiedzić Termy Uniejów, ale zobaczyć również miasteczko położone nad rzeką Wartą, z ciekawą historią i kilkoma ważnymi zabytkami. Punktem obowiązkowym będzie Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z pierwszej połowy XIV wieku, który stanowi jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w okolicy. Został on ufundowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik. Zamek w Uniejowie, jako jeden z nielicznych w Europie, jest ogrzewany wodą geotermalną. Zamek znajduje się w klimatycznym zabytkowym parku, który od 2019 roku przechodził metamorfozę. Dzięki inwestycji w parku pojawiły się nowe utwardzone alejki, ławki oraz fontanny.​



Rynek w Uniejowie – choć niewielki  – jest niezwykle klimatyczny. Już z drogi prowadzącej przez most na Warcie widać wieżę kościelną, która wznosi się tuż przy nim, a jej 25 metrowa dzwonnica robi naprawdę duże wrażenie. Warto również wstąpić do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. To tutaj w kolegiacie znajduje się sarkofag błogosławionego Bogumiła, który jest patronem miasta. W kościele znajdują się również relikwie bł. Bogumiła oraz św. Jana Pawła II.



W Uniejowie dobrze zjesz i odpoczniesz w komfortowych warunkach

Mimo że Uniejów to niewielka miejscowość uzdrowiskowa, niemal każdy miłośnik dobrego jedzenia znajdzie tutaj coś dla siebie. W miasteczku funkcjonuje około trzydziestu lokali gastronomicznych w tym restauracje, bary, pizzerie oraz pierogarnia, które oferują szeroki wachlarz dań.

Również jeśli chodzi o pobyt kilkudniowy i nocleg w Uniejowie każdy znajdzie coś dla siebie. W najbliższej okolicy Term funkcjonuje kilka hoteli, w tym obiekty czterogwiazdkowe, a także apartamenty czy prywatne kwatery. Na szczególną uwagę zasługuje Aparthotel Termy Uniejów – największy i najnowocześniejszy hotel w Uniejowie, w którym każdy z Gości może rozkoszować się hotelową strefą SPA. Aparthotel przygotował specjalną ofertę pobytową na ferie, w której każdy z małych Gości (poniżej 12. roku życia) nocuje w hotelu za darmo, a sam pobyt obfituje w mnóstwo rodzinnych atrakcji. Szczegóły poznacie w tym miejscu: https://www.aparthotel-termyuniejow.pl/offer/ferie_zimowe_2025/