Zasady sanitarne obowiązujące od 6.06.2020

Wiemy, że czekaliście na nie z utęsknieniem. Cieszymy się, że wkrótce ono nastąpi. Wielkie otwarcie już 6 czerwca!

W trosce o bezpieczeństwo naszych Gości przygotowaliśmy zasady sanitarne zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, które obowiązują w naszym Kompleksie Termalnym od 06.06.2020:

1.      Czasowo z użytkowania zostają wyłączone szatnia okryć wierzchnich oraz Strefa Saun. Strefa saun jest ponownie czynna od 10 czerwca 2020 pod pewnymi warunkami:

                - w strefie saun nie może przebywać jednocześnie więcej niż 40 osób (połowa obłożenia)

2.      Zmianie ulega cennik Kompleksu Termalno- Basenowego; w sprzedaży zostają wyłącznie bilety jedno-, 2- godzinne i 3-godzinne

3.      Czasowo zostaje ograniczony dostęp do niektórych stref Kompleksu Termalno- Basenowego oraz atrakcji tj. strefy saun i jacuzzi.

4.      Jednorazowo do Kompleksu Termalno-Basenowego może wejść 50% standardowego obłożenia Obiektu; w tym przypadku maksymalna ilość Gości w Obiekcie wynosi 1000 osób. Do Obiektu można wejść przez jedno z 3 wejść ulokowanych w różnych częściach Kompleksu. Każde wejście umożliwia korzystanie z tych samych atrakcji.

5.      Ograniczeniu ulega liczba osób mogących jednocześnie korzystać z torów pływackich; z jednego toru pływackiego mogą jednocześnie korzystać 4 osoby.

6.      Ograniczono możliwość przebywania w holach recepcyjnych do minimum niezbędnego do zakupu biletu oraz zmiany obuwia na basenowe.

7.      Termin ważności zaproszeń i karnetów, zakupionych w Kompleksie Termalno- Basenowym, których ważność upływała między 13. marca a 8. czerwca 2020 roku zostaje automatycznie wydłużony do 30. września 2020 roku.

8.        Do odwołania zostaje zawieszona promocja: Darmowe Wejście Urodzinowe

8. W strefie przebieralni i szafek zaleca się noszenie maseczek ochronnych.

9. Osoby oczekujące na podejście do kasy zobowiązane są do zachowania dystansu społecznego.

10. W trakcie pobytu w Kompleksie Termalno- Basenowym należy ściśle przestrzegać  instrukcji, ogłoszeń oraz poleceń personelu obiektu.