Jesteś tutaj

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa jest konstrukcją budowlaną , wykonaną z drewna iglastego ( sosna lub świerk ) , która wyposażona jest w pompę rozprowadzającą solankę po specjalnie rozmieszczonych wiciach.  Tak rozlokowana  solanka podlega intensywnemu parowaniu, wytwarzając  w pomieszczeniu intensywny aerozol.

Tężnia solankowa nasyca powietrze  jodem , bromem i całą gamą innych  mikroelementów jak magnez potas , sód , żelazo, a także szeregiem dobroczynnych dla organizmu mikro- elementów,. Jod i brom znane są ze swych właściwości leczniczych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwic, alergii, jak również w stanie ogólnego wyczerpania organizmu.  Powstaje  mikroklimat bogaty w związki jodu zbliżony jest do klimatu nadmorskiego .

 Przebywając w pomieszczeniach  - sali w której jest tężnia  przez okres czasowy tj. 45 minut  wchłaniamy dawkę jodu jakbyśmy przebywali nad morzem przez okres trzech  dni po wyładowaniach atmosferycznych , kiedy w powietrzu znajduję się  zwiększona ilość jodu.

 Specyficzny mikroklimat  uzyskiwany w pomieszczeniu w pełni umożliwia wykorzystanie wszystkich  mikroelementów obecnych we  wdychanym powietrzu.

Tężnia pełni rolę naturalnego inhalatorium jodowego.

Lecznicze produkty wytwarza się lub wydobywa zgodnie z wymogami norm, bez dodatku substancji obecnego pochodzenia .

Solanka jest produktem naturalnym zawierającym wyższe  w porównaniu  z innymi  solami , związki jodu.

 Są to obok jodu , chlorku sodu  , znaczne ilości jonów wapnia magnezu , potasu oraz węglowodanów i siarczanów.

 Przeciwwskazania:

- Nadczynność tarczycy

- Choroby  nowotworowe

- Uczulenie na któryś ze składników jod, bron .